Shield Roll of Honour

UCFL Shields





UCFL Premier Division

Top

Premier Division - Barton Shield


Season Winners Runners Up
2016/17 Aston Village Arthur Griffith Park FC
2015/16 VEC F.C. Arthur Griffith Park
2014/15 Arthur Griffith Park FC Sandyford United
2013/14 EID FC Clontarf Athletic
2012/13 Terenure FC Brayzil FC
2011/12 Trinity Corinthians FC Ailesbury
2010/11 VEC FC Clontarf Athletic
2009/10 Orchard Celtic Strand Utd
2008/09 Brayzil FC Glasnaoin FC
2007/08 Sportslink Stedfast Utd.
2006/07 North & Romstar Rapid AFC Trinity Corinthians
2005/06 Strand United Balally Celtic
2004/05 V.E.C. Clontarf Athletic
2003/04 Stedfast United North Athletic
2002/03 Trinity Corinthians Balally Celtic
2001/02 Clontarf Athletic St Marys (Crumlin)
2000/01 St Marys (Crumlin) Stedfast United
1999/00 Stedfast United V. E. C.
1998/99 Castle Rovers Clontarf Athletic
1997/98 Stedfast United Russell Athletic
1996/97 Stedfast United Strand United
1995/96 Strand United Clontarf Athletic
1994/95 Clontarf Athletic Terenure FC
1993/94 St Marys (Crumlin) Clontarf Athletic
1992/93 Clontarf Athletic St Marys (Crumlin)
1991/92 Harding Strand United
1990/91 Clontarf Athletic Orwell Fc
1989/90 Oaklands Clontarf Athletic
1988/89 Stedfast United Strand United
1987/88 V. E. C Greystones
1986/87 Raheny Village Oaklands
1985/86 Rathfarnham Oaklands
1984/85 Dolphin United Corrib United
1983/84 Harding St Marys (Crumlin)
1982/83 Greystones St Marys (Crumlin)
1981/82 Spartak Dynamo V. E. C.
1980/81 Spartak Dynamo Strand United
1979/80 Spartak Dynamo Cherryfield United
1978/79 V. E. C Dublin Savings Bank
1977/78 St Canices United Strand United
1976/77 D S B St James Athletic
1975/76 St Canices United 8th O. B. U.
1974/75 8th O. B. U. Clontarf Athletic
1973/74 Strand United St Canices United
1972/73 Clontarf Athletic St Catherines
1971/72 Clontarf Athletic St Catherines
1969/70 8th O. B. U. Clontarf Athletic
1968/69 8th O. B. U. Harding
1967/68 Clontarf Athletic 8th O. B. U.
1966/67 8th O. B. U. St Marks Athletic
1965/66 St Canices United St Marks Athletic
1964/65 St Canices United 8th O. B. U.
1963/64 8th O. B. U. St Judes
1962/63 8th O. B. U. St Canices United
1961/62 Strand United 8th O. B. U.
1960/61 8th O. B. U. St Marys (Crumlin)
1959/60 8th O. B. U. St Judes
1959/57 17th Dublin O. B. U. 8th O. B. U.
1958/59 17th Dublin O. B. U. 8th O. B. U.
1957/58 8th O. B. U. 17th Dublin O. B. U.
1955/56 17th Dublin O. B. U. St Marys (Crumlin)
1954/55 8th O. B. U. 17th Dublin O. B. U.
1953/54 St Marys (Crumlin) 8th O. B. U.
1952/53 D. C. M 8th O. B. U.
1951/52 Y. M. C. A. 8th O. B. U.
1950/51 St George's United Y. M. C. A.
1949/50 St Marks Athletic Clontarf Vikings





UCFL Division 1

Top

Division 1 - Victor Kinlan Shield


Season Winners Runners Up
2016/17 Clontarf Athletic Castle Celtic
2015/16 Aston Village F.C. Harding IF F.C.
2014/15 Orchard Celtic Kingswood Castle FC
2013/14 Rathmichael FC FC Sportslink Ailesbury 2nds
2012/13 Sandyford Utd St Annes Utd FC
2011/12 St. Canice's Utd. Seaview Celtic FC
2010/11 San Marino Schalke Rovers
2009/10 San Marino Strand Utd 2nds
2008/09 Sandyford Rovers Terenure FC
2007/08 Balally Celtic Orchard Celtic
2006/07 Parkhead Celtic Glasnaoin FC
2005/06 Dollymount FC Sportslink
2004/05 Knocklyon United Balally Celtic
2003/04 Stedfast United F.C. Ailesbury
2002/03 St Canices United Greystones United
2001/02 Courtlands Celtic Stedfast United
2000/01 Stedfast United Sporting D C
1999/00 F C Ailesbury Greystones United
1998/99 Clontarf Athletic Loughlinstown Boys
1997/98 Bawnville Celtic Greystones United
1996/97 Harding FC F C Ailesbury
1995/96 Bremen Clontarf Athletic
1994/95 Riverside United St Marys (Crumlin)
1993/94 Tramway Rangers Stedfast United
1992/93 Harcourt Rovers Rathfarnham
1991/92 Hillcrest Harcourt Rovers
1990/91 Riverside United Dodderpark Rangers
1989/90 Clanreen Celtic Sciroccos
1988/89 Dodderpark Rngs Templeogue FC
1987/88 Orwell Harding
1986/87 Tramway Rangers Rosemount
1985/86 Rosemount Cherryfield United
1984/85 Oaklands Sciroccos





UCFL Division 2

Top

Division 2 - Alfie Byrne Shield


Season Winners Runners Up
2016/17 DCU FC Aston Village 2nds
2015/16 Castle Celtic Glasnaion 2nds
2014/15 Aston Village FC AFC Belgrave
2013/14 Chapelizod FC Frankfort FC
2012/13 Sporting Metro Leixlip Town
2011/12 Sandyford Utd Sandford Athletic FC
2010/11 Aston Village 2nds Brookfield Celtic
2009/10 Amber Celtic Aston Village
2008/09 Leixlip Town Fingal Utd
2007/08 Terenure FC VEC FC 2nds
2006/07 Croftwood Celtic St Marks FC
2005/06 Castle Rovers Strand United
2004/05 V.E.C. Rail PSV
2003/04 Brayzil Shelcross
2002/03 F C Ailesbury St Vincents FC
2001/02 St Canices United Shiels United
2000/01 Courtland Bremen FC
1999/00 North Athletic Shelcross
1998/99 St Marks Athletic Stedfast United
1997/98 Balally Celtic V. E. C.
1996/97 Shiels United Nomadic Wanderers
1995/96 F C Ailesbury Orwell
1994/95 C A R C Courtlands Celtic
1993/94 Templeogue FC Courtlands Celtic
1992/93 Stedfast United V. E. C.
1991/92 Stedfast United Calmanta Celtic
1990/91 Calmanta Celtic Hillcrest
1989/90 Dodderpark Rgs Stanford
1988/89 Clontarf Athletic Butterfield Rovers
1987/88 Orwell Harding
1986/87 Stedfast United Courtlands Celtic
1985/86 C. M. H. Dundrum Riverside United
1984/85 C. M. H. Dundrum St Canices United
1983/84 Spartak Dynamo Oaklands
1982/83 Harcourt Rovers Raheny Village
1981/82 St Catherines Raheny Village
1980/81 St Catherines St Canices United
1979/80 Gestetner St Catherines
1978/79 Cherryfield United Rosemount Youths
1977/78 Abbotstown C. Y. FC
1976/77 3rd O. B. U. Stedfast United
1975/76 Priory United Dundrum Athletic
1974/75 D S B 8th O. B. U.
1973/74 8th O. B. U St Canices United
1972/73 St Canices United 8th O. B. U. (Shared trophy)
1971/72 Clontarf Athletic St Catherines
1969/70 Clontarf Athletic D C M
1968/69 Clontarf Athletic Harding
1967/68 Harding Y. M. C. A
1966/67 St Marks Athletic D C M
1965/66 St Canices United Clontarf Athletic
1964/65 D C M Y. M. C. A
1963/64 Y. M. C. A. Clontarf Athletic
1962/63 Strand United Y. M. C. A
1961/62 Strand United St Catherines
1960/61 Y. M. C. A. St Catherines
1959/60 8th O. B. U Strand United
1958/59 3rd O. B. U. St Marys (Crumlin)
1957/58 St Catherines St Marys (Crumlin)
1956/57 8th O. B. U St Judes
1955/56 Wynchester United 6th O. B. U





UCFL Division 2A

Top

Division 2A - Kemp Shield


Season Winners Runners Up
2016/17 0 0
2015/16 Beech Park F.C. Leixlip Town 2nds
2014/15 Ardmore Rovers Superfriends FC
2013/14 Glasnaion FC 2nds WFC
2012/13 Terenure FC 2nds Castle Celtic
2011/12 Sporting Metro Greystones United
2010/11 Sporting Metro Adamstown FC
2009/10 Glen Oaks FC Sporting Metro
2008/09 Glenmalure Rovers Orchard Celtic 2nds
2007/08 Phoenix Athletic Adamstown  FC
2006/07 Dollymount FC Sportslink
2005/06 Croftwood Celtic FN & W FC
2004/05 Balally Celtic Castle Rovers
2003/04 Mount Tallant F.C. Ailesbury
2002/03 St Canices United S S P
2001/02 D. M. C. Terenure FC
2000/01 F. N. F. C. Huddersfield Celtic
1999/00 St Canices United F N F C
1998/99 St Canices United North Athletic
1997/98 St Agnes Albion Siroccos
1996/97 Clontarf Athletic St Marys (Crumlin)
1995/96 Millenium Celtic Deise
1994/95 Hillcrest Orwell FC
1993/94 F C Ailesbury Greystones City
1992/93 Marian Celtic Greystones
1991/92 Oasis Strand United
1990/91 Spartak Dynamo Claremont Rangers
1989/90 Hillcrest Claremont Rangers
1988/89 Claremont Rangers Orwell FC
1987/88 Spartak Dynamo Rosemount Youths
1986/87 St James Athletic Orwell FC
1985/86 Koljen Strand United
1984/85 Shelcross B. T. Celtic
1983/84 Greystones United Stedfast United
1982/83 St Canices United Windsir F C
1981/82 Harcourt Rovers Stedfast United





UCFL Division 2B

Top

Division 2B - Watts Shield


Season Winners Runners Up
2016/17 0 0
2015/16 0 0
2014/15 0 0
2013/14 0 0
2012/13 Ardmore Rovers 2nds Siemens FC
2011/12 Rathmichael FC Conwell Rovers
2010/11 Ardmore Rovers 2nds Lazio FC
2009/10 Ashwood St. Anne's
2008/09 Terenure FC 2nds PH Utd.
2007/08 Slievenamon Utd. Carraig Rovers
2006/07 Glen Oaks San Marino
2005/06 St Francis Dundrum Town
2004/05 Parkhead Celtic Owendore Celtic
2003/04 Owendore Celtic Riverside United
2002/03 Castle Rovers Monkstown Close
2001/02 Kingswood FC Nomadic Wanderers
2000/01 Stedfast United Loman's Celtic
1999/00 Stedfast United D C Close
1998/99 Tramway Rangers Owendore Celtic
1997/98 Cara Rangers D M C
1996/97 Greystones City Koljen
1995/96 Bawnville Celtic Mentec
1994/95 W. D. G. Greystones United
1993/94 Greystones United Butterfield Rovers
1991/92 Marian Celtic St Marys (Crumlin)





UCFL Division 3

Top

Division 3 - Barney Blood Shield


Season Winners Runners Up
2016/17 CMH FC Walkinstown Ath
2015/16 Terenure Rangers FC 2nds Booterstown Utd.
2014/15 Walkinstown Athletic South William St. Celtic FC
2013/14 Walkinstown Athletic 0
2012/13 Limekiln FC Walkinstown Athletic
2011/12 Brookfield Celtic 2nds Phoenix Athletic
2010/11 Siemens FC Schalke Rovers 2nds
2009/10 Lower Crumlin 2nds Conwell Rovers
2008/09 Boca Rovers Grant City
2007/08 Amber Celtic Emerald Celtic
2006/07 Castle Celtic Sportslink
2005/06 San Marino FC St Marys (Crumlin) FC
2004/05 Larkview Boys FC Brayzil FC
2003/04 KCR Dollymount
2002/03 Sporting Lucan Brayzil FC
2001/02 Brayzil FC Larkview Boys
2000/01 Brayzil FC Larkview Boys
1999/00 Shiels United Larkview Boys
1997/98 Riverside United Shiels United
1996/97 Balally Celtic Shiels United
1995/96 Balally Celtic Shiels United
1994/95 S.P.M.S.C. Templeogue FC
1993/94 Dan Fay United Delanys
1992/93 Dan Fay United Koljen
1991/92 Phoenix Stedfast United
1990/91 St Canices United Phoenix
1989/90 St Canices United Freewheelers
1988/89 Clontarf Athletic Oaklands
1987/88 Stanford FC Rathfarnham Utd





UCFL Division 3A

Top

Division 3A - Irish Life Shield

Season Winners Runners Up
2016/17 Riverside United FC St. Maelruan's Boys
2015/16 St. Anthony's F.C. Clondalkin F.C.
2014/15 Rialto Madrid FC Cloncastle United FC
2013/14 Ballymount Celtic Riverside Utd FC
2012/13 Portmarnock AFC Springbank FC
2011/12 Limekiln FC Schalke Rovers 2nds
2010/11 Francis AFC Moorfield FC
2009/10 Sportslink 3rds Grosvenor Lane
2008/09 Terenure FC 3rds Allenton Utd
2007/08 Sportslink 3rds Grosvenor Lane
2006/07 Schalke Rovers Tymon Park Orient
2005/06 Lower Crumlin Conwell Rovers
2004/05 Phoenix Athletic S S P
2003/04 S S P FN & W FC
2002/03 Belmont Wanderers Terenure FC
2001/02 Balally Celtic Schalke Rovers
2000/01 D. C. Close Sportslink
1999/00 Glen Oaks Bow Lane Celtic
1998/99 Glen Oaks St Marys Crumlin
1997/98 Clontarf Athletic Stedfast United
1996/97 FC Ailesbury County Celtic
1995/96 Delanys Stedfast United
1994/95 Delanys St James Athletic





UCFL Division 3B

Top

Division 3B - The Star Shield


Season Winners Runners Up
2016/17 0 0
2015/16 CMH F.C. Stedfast Utd. 2nds
2014/15 CMH Stedfast United 2nds
2013/14 Rialto Madrid St. Mary's (Crumlin) 2nds
2012/13 Kill Celtic 2nds Finsbury Park
2011/12 St Anne's Utd 2nds Harding FC 2nds
2010/11 Lucan Utd CMH
2009/10 WFC Chapelizod FC
2008/09 Adamstown FC Chapelizod FC
2007/08 Strand Utd. 3rds Riverside Utd.
2006/07 FN & W FC Larkview Boys
2005/06 Schalke Rovers Green Bay Celtic
2004/05 Parkhead Cetic Lower Crumlin
2003/04 Brayzil Brennans UTD
2002/03 C Y M V.E.C.
2001/02 Phoenix Athletic Real Glasnaoin
2000/01 Newtonpark Celtic Grant City