Shield Competitions

A Shield competition is held for each division, usually towards the end of the season.  At the start of the Shield competition, the divisional league table is split into two, with the teams in the top half playing off (either in a round-robin series or straight knockout, depending on the number of match dates available for the remainder of the season) to determine one finalist and teams in the bottom doing likewise to determine the second finalist.

View Past winners

This season (2018/19), a round robin basis is being used in all 5 divisions.

The matches are set out below, though it is not possible yet to state when or in what order they will be played.

Premier Division - round robin

Final

Section A P W D L Pts
AGP FC 0 0 0 0 0
Coolock Village FC 0 0 0 0 0
Liberties FC 0 0 0 0 0
SWSC FC 0 0 0 0 0
VEC FC 0 0 0 0 0

Results

0/1/1900 VEC FC - SWSC FC
0/1/1900 VEC FC - Coolock Village FC
0/1/1900 SWSC FC - Liberties FC
0/1/1900 SWSC FC - AGP FC
0/1/1900 Liberties FC - VEC FC
0/1/1900 Liberties FC - Coolock Village FC
0/1/1900 Coolock Village FC - SWSC FC
0/1/1900 Coolock Village FC - AGP FC
0/1/1900 AGP FC - VEC FC
1/1/2019 AGP FC - Liberties FC

Section B P W D L Pts
Beech Park FC 0 0 0 0 0
Castle Celtic FC 0 0 0 0 0
Glasnaion FC 0 0 0 0 0
Harding IF FC 0 0 0 0 0
Lakeview Swans F 0 0 0 0 0

Results

0/1/1900 Lakeview Swans F - Harding IF FC
0/1/1900 Lakeview Swans F - Castle Celtic FC
0/1/1900 Harding IF FC - Glasnaion FC
0/1/1900 Harding IF FC - Beech Park FC
0/1/1900 Glasnaion FC - Lakeview Swans F
0/1/1900 Glasnaion FC - Castle Celtic FC
0/1/1900 Castle Celtic FC - Harding IF FC
0/1/1900 Castle Celtic FC - Beech Park FC
0/1/1900 Beech Park FC - Lakeview Swans F
1/1/2019 Beech Park FC - Glasnaion FC





UCFL Shields:

Top

Division 1 - round robin

Final

Section A P W D L Pts
Aston Village FC 0 0 0 0 0
Drumcondra AFC 0 0 0 0 0
Portmarnock AFC 0 0 0 0 0
Shelbourne AFC 0 0 0 0 0
Shelbourne SSC 0 0 0 0 0

Results

0/1/1900 Shelbourne SSC - Shelbourne AFC
0/1/1900 Shelbourne SSC - Drumcondra AFC
0/1/1900 Shelbourne AFC - Portmarnock AFC
0/1/1900 Shelbourne AFC - Aston Village FC
0/1/1900 Portmarnock AFC - Shelbourne SSC
0/1/1900 Portmarnock AFC - Drumcondra AFC
0/1/1900 Drumcondra AFC - Shelbourne AFC
0/1/1900 Drumcondra AFC - Aston Village FC
0/1/1900 Aston Village FC - Shelbourne SSC
1/1/2019 Aston Village FC - Portmarnock AFC

Section B P W D L Pts
Clontarf Athletic FC 0 0 0 0 0
Drimnagh Celtic FC 0 0 0 0 0
Harding IF FC 2nds 0 0 0 0 0
Rathmichael FC 0 0 0 0 0
Rialto FC 0 0 0 0 0

Results

0/1/1900 Rialto FC - Rathmichael FC
0/1/1900 Rialto FC - Drimnagh Celtic FC
0/1/1900 Rathmichael FC - Harding IF FC 2nds
0/1/1900 Rathmichael FC - Clontarf Athletic FC
0/1/1900 Harding IF FC 2nds - Rialto FC
0/1/1900 Harding IF FC 2nds - Drimnagh Celtic FC
0/1/1900 Drimnagh Celtic FC - Rathmichael FC
0/1/1900 Drimnagh Celtic FC - Clontarf Athletic FC
0/1/1900 Clontarf Athletic FC - Rialto FC
1/1/2019 Clontarf Athletic FC - Harding IF FC 2nds





UCFL Shields:

Top

Division 2 - round robin

Final

Section A P W D L Pts
Atletico Malahide FC 0 0 0 0 0
Dunshaughlin Youths FC 0 0 0 0 0
Oldbury FC 0 0 0 0 0
Sandford/St Marys FC 0 0 0 0 0
Swords Manor 0 0 0 0 0
VEC FC 2nds 0 0 0 0 0

Results

0/1/1900 VEC FC 2nds - Swords Manor
0/1/1900 VEC FC 2nds - Oldbury FC
0/1/1900 VEC FC 2nds - Atletico Malahide FC
0/1/1900 Swords Manor - Sandford/St Marys FC
0/1/1900 Swords Manor - Dunshaughlin Youths FC
0/1/1900 Sandford/St Marys FC - VEC FC 2nds
0/1/1900 Sandford/St Marys FC - Oldbury FC
0/1/1900 Sandford/St Marys FC - Atletico Malahide FC
0/1/1900 Oldbury FC - Swords Manor
0/1/1900 Oldbury FC - Dunshaughlin Youths FC
0/1/1900 Dunshaughlin Youths FC - VEC FC 2nds
0/1/1900 Dunshaughlin Youths FC - Sandford/St Marys FC
0/1/1900 Dunshaughlin Youths FC - Atletico Malahide FC
0/1/1900 Atletico Malahide FC - Swords Manor
1/1/2019 Atletico Malahide FC - Oldbury FC

Section B P W D L Pts
Booterstown Utd FC 0 0 0 0 0
Exodus FC 0 0 0 0 0
Portmarnock AFC 2nds 0 0 0 0 0
Rathmines Roosters FC 0 0 0 0 0
Strand Utd FC 0 0 0 0 0

Results

0/1/1900 Strand Utd FC - Rathmines Roosters FC
0/1/1900 Strand Utd FC - Exodus FC
0/1/1900 Rathmines Roosters FC - Portmarnock AFC 2nds
0/1/1900 Rathmines Roosters FC - Booterstown Utd FC
0/1/1900 Portmarnock AFC 2nds - Strand Utd FC
0/1/1900 Portmarnock AFC 2nds - Exodus FC
0/1/1900 Exodus FC - Rathmines Roosters FC
0/1/1900 Exodus FC - Booterstown Utd FC
0/1/1900 Booterstown Utd FC - Strand Utd FC
1/1/2019 Booterstown Utd FC - Portmarnock AFC 2nds





UCFL Shields:

Top

Division 3 - round robin

Final

Section A P W D L Pts
Castle Celtic FC 2nds 0 0 0 0 0
Coolock Village FC 2nds 0 0 0 0 0
Dunshaughlin Youth 2nds 0 0 0 0 0
Dynamo Ridgewood 0 0 0 0 0
Tallaght Utd. 0 0 0 0 0
York Road FC 0 0 0 0 0

Results

0/1/1900 York Road FC - Tallaght Utd.
0/1/1900 York Road FC - Dunshaughlin Youth 2nds
0/1/1900 York Road FC - Castle Celtic FC 2nds
0/1/1900 Tallaght Utd. - Dynamo Ridgewood
0/1/1900 Tallaght Utd. - Coolock Village FC 2nds
0/1/1900 Dynamo Ridgewood - York Road FC
0/1/1900 Dynamo Ridgewood - Dunshaughlin Youth 2nds
0/1/1900 Dynamo Ridgewood - Castle Celtic FC 2nds
0/1/1900 Dunshaughlin Youth 2nds - Tallaght Utd.
0/1/1900 Dunshaughlin Youth 2nds - Coolock Village FC 2nds
0/1/1900 Coolock Village FC 2nds - York Road FC
0/1/1900 Coolock Village FC 2nds - Dynamo Ridgewood
0/1/1900 Coolock Village FC 2nds - Castle Celtic FC 2nds
0/1/1900 Castle Celtic FC 2nds - Tallaght Utd.
1/1/2019 Castle Celtic FC 2nds - Dunshaughlin Youth 2nds

Section B P W D L Pts
AGP FC 2nds 0 0 0 0 0
Athletico FMI 0 0 0 0 0
Beech Park FC 2nds 0 0 0 0 0
Palmerstown FC 0 0 0 0 0
River Valley Rangers FC 0 0 0 0 0
Riverside Utd 0 0 0 0 0

Results

0/1/1900 Riverside Utd - River Valley Rangers FC
0/1/1900 Riverside Utd - Beech Park FC 2nds
0/1/1900 Riverside Utd - AGP FC 2nds
0/1/1900 River Valley Rangers FC - Palmerstown FC
0/1/1900 River Valley Rangers FC - Athletico FMI
0/1/1900 Palmerstown FC - Riverside Utd
0/1/1900 Palmerstown FC - Beech Park FC 2nds
0/1/1900 Palmerstown FC - AGP FC 2nds
0/1/1900 Beech Park FC 2nds - River Valley Rangers FC
0/1/1900 Beech Park FC 2nds - Athletico FMI
0/1/1900 Athletico FMI - Riverside Utd
0/1/1900 Athletico FMI - Palmerstown FC
0/1/1900 Athletico FMI - AGP FC 2nds
0/1/1900 AGP FC 2nds - River Valley Rangers FC
1/1/2019 AGP FC 2nds - Beech Park FC 2nds





UCFL Shields:

Top

Division 3A - round robin

Final

Section A P W D L Pts
Clontarf Athletic 2nds 0 0 0 0 0
Dunshaughlin Youths 3rds 0 0 0 0 0
Frankfort FC 0 0 0 0 0
Mid Sutton Sportslink FC 0 0 0 0 0
Oldbury FC 2nds 0 0 0 0 0
St Maelruans FC 0 0 0 0 0

Results

0/1/1900 St Maelruans FC - Oldbury FC 2nds
0/1/1900 St Maelruans FC - Frankfort FC
0/1/1900 St Maelruans FC - Clontarf Athletic 2nds
0/1/1900 Oldbury FC 2nds - Mid Sutton Sportslink FC
0/1/1900 Oldbury FC 2nds - Dunshaughlin Youths 3rds
0/1/1900 Mid Sutton Sportslink FC - St Maelruans FC
0/1/1900 Mid Sutton Sportslink FC - Frankfort FC
0/1/1900 Mid Sutton Sportslink FC - Clontarf Athletic 2nds
0/1/1900 Frankfort FC - Oldbury FC 2nds
0/1/1900 Frankfort FC - Dunshaughlin Youths 3rds
0/1/1900 Dunshaughlin Youths 3rds - St Maelruans FC
0/1/1900 Dunshaughlin Youths 3rds - Mid Sutton Sportslink FC
0/1/1900 Dunshaughlin Youths 3rds - Clontarf Athletic 2nds
0/1/1900 Clontarf Athletic 2nds - Oldbury FC 2nds
1/1/2019 Clontarf Athletic 2nds - Frankfort FC

Section B P W D L Pts
Benbulbin Utd 0 0 0 0 0
Castle Celtic FC 3rds 0 0 0 0 0
Drumcondra AFC 2nds 0 0 0 0 0
Phoenix FC 0 0 0 0 0
Sandford/St Marys FC 2nds 0 0 0 0 0

Results

0/1/1900 Sandford/St Marys FC 2nds - Phoenix FC
0/1/1900 Sandford/St Marys FC 2nds - Castle Celtic FC 3rds
0/1/1900 Phoenix FC - Drumcondra AFC 2nds
0/1/1900 Phoenix FC - Benbulbin Utd
0/1/1900 Drumcondra AFC 2nds - Sandford/St Marys FC 2nds
0/1/1900 Drumcondra AFC 2nds - Castle Celtic FC 3rds
0/1/1900 Castle Celtic FC 3rds - Phoenix FC
0/1/1900 Castle Celtic FC 3rds - Benbulbin Utd
0/1/1900 Benbulbin Utd - Sandford/St Marys FC 2nds
1/1/2019 Benbulbin Utd - Drumcondra AFC 2nds