Shield Competitions | United Churches Football League

Shield Competitions

A Shield competition is held for each division, usually towards the end of the season.  At the start of the Shield competition, the divisional league table is split into two, with the teams in the top half playing off (either in a round-robin series or straight knockout, depending on the number of match dates available for the remainder of the season) to determine one finalist and teams in the bottom doing likewise to determine the second finalist.

View Past winners

This season (2017/18), a round robin basis is being used in 4 of the 5 divisions, with Division 3A to be played on a straight knockout basis.

It is hoped that the finals can be held on the June Bank Holiday Weekend  possibly on the Saturday, but this remains to be confirmed.

Premier Division - round robin

Final

2/6/2018 Harding IF FC 1 - 1 Glasnaion FC (pens1-3)

Section A P W D L Pts
Harding IF FC 4 3 1 0 10
VEC FC 4 1 2 1 5
South William Street Celtic 3 1 1 1 4
Aston Village 3 0 1 2 1
Castle Celtic 2 0 1 1 1

Results

2/5/2018 South William Street Celtic 0 - 3 VEC FC
30/4/2018 South William Street Celtic 6 - 2 Aston Village
28/4/2018 Aston Village D - D VEC FC
25/4/2018 VEC FC D - D Castle Celtic
23/4/2018 Harding IF FC 5 - 1 Aston Village
18/4/2018 VEC FC 0 - 1 Harding IF FC
11/4/2018 Castle Celtic 1 - 8 Harding IF FC
7/4/2018 Harding IF FC 2 - 2 South William Street Celtic

Section B P W D L Pts
Glasnaion FC 4 3 0 1 9
Beech Park FC 4 2 1 1 7
Coolock Village FC 4 2 1 1 7
Arthur Griffith Park FC 4 1 0 3 3
Rathmichael FC 4 1 0 3 3

Results

23/5/2018 Arthur Griffith Park FC 1 - 3 Glasnaion FC
19/5/2018 Coolock Village FC 4 - 3 Rathmichael FC
16/5/2018 Beech Park FC 1 - 2 Glasnaion FC
12/5/2018 Coolock Village FC 2 - 2 Beech Park FC
9/5/2018 Beech Park FC 1 - 0 Rathmichael FC
5/5/2018 Coolock Village FC 3 - 0 Arthur Griffith Park FC
2/5/2018 Arthur Griffith Park FC 3 - 2 Rathmichael FC
2/5/2018 Glasnaion FC 1 - 0 Coolock Village FC
28/4/2018 Glasnaion FC 0 - 2 Rathmichael FC
25/4/2018 Arthur Griffith Park FC 2 - 3 Beech Park FC





UCFL Shields:

Top

Division 1 - round robin

Final

2/6/2018 Blackrock College FC 3 - 1 Rialto FC

Section A P W D L Pts
Blackrock College FC 3 3 0 0 9
Liberties FC 3 1 1 1 4
Lakeview Swans FC 3 1 0 2 3
ShelbourneSSCFC 3 0 1 2 1

Results

19/5/2018 Blackrock College FC 2 - 0 Liberties FC
12/5/2018 Lakeview Swans FC 4 - 1 ShelbourneSSCFC
5/5/2018 ShelbourneSSCFC 1 - 3 Blackrock College FC
25/4/2018 Liberties FC 3 - 1 Lakeview Swans FC
18/4/2018 Lakeview Swans FC 2 - 4 Blackrock College FC
18/4/2018 ShelbourneSSCFC 1 - 1 Liberties FC

Section B P W D L Pts
Rialto FC 4 4 0 0 12
Clontarf Athletic 2 1 0 1 3
Swords Manor 3 1 0 2 3
VEC FC 2nds 2 1 0 1 3
Shelbourne AFC 3 0 0 3 0

Results

16/5/2018 VEC FC 2nds - Clontarf Athletic
12/5/2018 Swords Manor 0 - 1 Rialto FC
9/5/2018 Clontarf Athletic 2 - 1 Swords Manor
9/5/2018 Rialto FC 2 - 1 Shelbourne AFC
28/4/2018 Clontarf Athletic 2 - 5 Rialto FC
28/4/2018 Shelbourne AFC 0 - 3 VEC FC 2nds
25/4/2018 Swords Manor 3 - 2 Shelbourne AFC
11/4/2018 Rialto FC 3 - 1 VEC FC 2nds





UCFL Shields:

Top

Division 2 - round robin

Final

2/6/2018 Drumcondra AFC 1 - 2 Aston Village 2nds

Section A P W D L Pts
Drumcondra AFC 3 3 0 0 9
Atletico Malahide 3 1 1 1 4
Portmarnock AFC 3 1 1 1 4
Harding IF FC 2nds 3 0 0 3 0
TBC1 0 0 0 0 0

Results

9/5/2018 Atletico Malahide 1 - 5 Drumcondra AFC
2/5/2018 Atletico Malahide 4 - 4 Portmarnock AFC
30/4/2018 Drumcondra AFC 6 - 1 Harding IF FC 2nds
25/4/2018 Portmarnock AFC 0 - 1 Drumcondra AFC
18/4/2018 Harding IF FC 2nds 1 - 3 Atletico Malahide
14/4/2018 Portmarnock AFC 4 - 0 Harding IF FC 2nds

Section B P W D L Pts
Aston Village 2nds 3 2 0 1 6
Sandford/St Mary's 3 1 1 1 4
Strand United 3 1 1 1 4
Booterstown United 3 1 0 2 3

Results

12/5/2018 Strand United 3 - 3 Sandford/St Mary's

28/4/2018 Aston Village 2nds 2 - 3 Booterstown United
25/4/2018 Aston Village 2nds 2 - 0 Strand United
18/4/2018 Booterstown United 1 - 3 Strand United
18/4/2018 Sandford/St Mary's 0 - 1 Aston Village 2nds





UCFL Shields:

Top

Division 3 - round robin

Final

2/6/2018 Dunshaughlin Youths FC 4 - 1 CMH FC

Section A P W D L Pts
Dunshaughlin Youths FC 3 3 0 0 9
Rathmines Roosters 3 1 1 1 4
Walkinstown Athletic 2 0 1 1 1
Riverside United FC 2 0 0 2 0

Results

9/5/2018 Riverside United FC - Walkinstown Athletic
2/5/2018 Rathmines Roosters 0 - 1 Dunshaughlin Youths FC
25/4/2018 Riverside United FC 2 - 4 Dunshaughlin Youths FC
25/4/2018 Walkinstown Athletic 3 - 3 Rathmines Roosters
18/4/2018 Dunshaughlin Youths FC 2 - 0 Walkinstown Athletic
18/4/2018 Rathmines Roosters 3 - 2 Riverside United FC

Section B P W D L Pts
CMH FC 4 3 1 0 10
Dynamo Ridgewood 4 3 0 1 9
York Road FC 4 2 1 1 7
Beech Park FC 2nds 4 1 0 3 3
St Anthony's United FC 4 0 0 4 0

Results

0/1/1900 St Anthony's United FC L - W Beech Park FC 2nds
0/1/1900 CMH FC W - L St Anthony's United FC
19/5/2018 CMH FC 4 - 3 Dynamo Ridgewood
12/5/2018 Dynamo Ridgewood W - L Beech Park FC 2nds
12/5/2018 York Road FC 2 - 2 CMH FC
9/5/2018 Beech Park FC 2nds 0 - 2 CMH FC
5/5/2018 Beech Park FC 2nds 3 - 5 York Road FC
2/5/2018 St Anthony's United FC L - W York Road FC
28/4/2018 Dynamo Ridgewood W - L St Anthony's United FC
25/4/2018 York Road FC 0 - 3 Dynamo Ridgewood





UCFL Shields:

Top

Division 3A - knockout

Final

2/6/2018 Oldbury FC 4 - 1 Strand United 2nds

SF 26/5/2018 Frankfort FC 0 - 5 Oldbury FC
QF 12/5/2018 St Maelruans FC 0 - 1 Frankfort FC
QF 2/5/2018 Drimnagh Celtic 2 - 5 Oldbury FC
1st 18/4/2018 Castle Celtic 2nds 3 - 4 Oldbury FC

SF 26/5/2018 Superfriends FC 3 - 4 Strand United 2nds (aet)
QF 16/5/2018 Strand United 2nds 3 - 2 Sandford/St Mary's 2nds
QF 12/5/2018 Superfriends FC 5 - 2 Drumcondra AFC 2nds
1st 25/4/2018 VEC FC 3rds 1 - 1 Sandford/St Mary's 2nds (pens4-5)
1st 18/4/2018 Clontarf Athletic 2nds 2 - 3 Drumcondra AFC 2nds